piektdiena, 2020. gada 17. jūlijs


🌸🌸🌸 PIEŅEM SEVI 🌸🌸🌸🌸🌸🌸 TICI SEV 🌸🌸🌸

🌸🌸🌸 MĪLI SEVI 🌸🌸🌸



Izkāp no spēles un paskaties, kā tas ir dzīvot.

Sevi pazaudējot un no jauna atrodot
Vai esi padomājis, cik daudz sava laika un resursu Tu esi veltījis citu iepriecināšanai. Paturot prātā domu, ka šādā veidā Tu esi labs un derigs priekš otra. Viss, ko Tu lūdz no citiem ir mīlestība, pieņemšana un Tevis neatraidīšana. Cik reizes Tu esi noliedzis pats savu būtību, to, ko Tu jūti? Pielāgojies un izdabājis tikai, lai piepildītu otra gaidas, noteikumus vai pieņēmumus?
Pajautā pats sev, cik ļoti Tu paļaujies pats uz savām sajūtām un vēlmēm. Vai arī Tu spēlē spēli, kurā Tev ir jāuzmin, ko vēlas otrs. Kā būtu, ja Tu šo dienu iesāktu, pajautājot “ko ES vēlos?”.
Kā būtu, ja to mīlestību, iekšējo spēku un enerģiju Tu novirzītu pats sev? Vai esi reiz to izdarījis?
Tu vari būt cilvēcīgs starp cilvēkiem, neaizmirstot pats par sevi. Piedot sev par savām kļūdām. Kļūda nav apzināta rīcība, nodarot pāri sev vai otram. Kļūda ir rīcība, ko Tu neesi apzinājies. Aizmirst par sevi – vai tā ir bijusi Tava kļūda vai apzināta rīcība?
Kurp Tu šodien steidzies? Pie pienākumiem un pieņēmumiem, tuvāk eksistencei, vai arī pats sev – dzīvībai un dzīvīgumam, priekam un piepildījumam? Vai Tu esi gatavs būt pasaulē, kurā esi arī Tu? Pajautā šodien pats sev – cik daudz brīvības Tu esi gatavs atdot, lai pielāgotos. Spēles noteikumi mainās ik dienu, ienāk jauni spēlētāji. Kamēr Tu apgūsti sākotnējos noteikumus, tie jau ir mainījušies. Un tā Tu skrien uz visām pusēm, cenšoties saprast, kā tas ir būt labam un pareizam, tādam, kurš atbilst noteikumiem.
Izkāp no spēles un paskaties, kā tas ir dzīvot.
Indu

otrdiena, 2020. gada 7. jūlijs

Praktiski vingrinājumi, kā iepazīt un iemīlēt savu patieso būtību.


Iepazīsti, atklāj sevi.

Runāsim par metodēm, kas varētu palīdzēt labāk iepazīt pašam sevi.

• Noskaidro savus mērķus un vērtības, apzinies savus talantus un stiprās puses. Te var palīdzēt personības testi, lai gan rodas jautājums – kā varu pareizi izvēlēties testa atbilžu variantu, ja neesmu tādā situācijā bijis un nezinu, kā rīkotos. “Protams, tests var izmērīt kaut kādus procentus domāšanā, personībā, bet neviens tests nenovedīs pie tā, kas esi un tāpat arī darbojas horoskopi”, atbild psiholoģe Agita Jurkovska.

Meklējot pieredzes stāstus rakstam uzzināju šādu: “Jā, es arī zināju, ka daudziem nepatīk pildīt testus, kas saistīti ar personības izzināšanu, jo viņi šaubās par to, kādas ir “pareizās” atbildes. Biju to skaitā, bet tad neviļus aizrāvos ar dažādiem testiem “Facebook”. Uzzināju par sevi tik daudz jaunu. Man izrādās, ir lieliska krāsu izjūta, teicama atmiņa, analītiska domāšana un radošs gars. Viena testa noslēgumā man ieteica pievērsties glezniecībai kā pašizpausmes veidam. Pamēģināju. Joka pēc. Nu jau esmu pārdevusi vairākas gleznas un mērķis ir pēc gada vai diviem sarīkot izstādi”.

• Mēs neviens neesam pilnība un dzīves laikā mācāmies, maināmies. Atzīsti arī savas vājās personības puses. Mīli sevi kā individualitāti, kā neatkārtojamu personību. Nesalīdzini sevi ar citiem, bet ar iepriekšējo sevi. Salīdzināšana ar citiem morāli nogalina cilvēku. Turklāt salīdzinot cilvēkam ir tendence sevi novērtēt zemāk, nekā tas ir patiesībā, akcentēt negatīvo, trūkumus.

• Neturies pie pagātnes, cilvēki mainās, aug un pilnveidojas. Piedod sev pagātnes kļūdas vai rīcību, ar ko nelepojies. Mācies no tām un nepieļauj nākotnē. Iemācies nepārtraukti neraizēties par nākotni (tas gan nav viegli un vienkārši izdarāms), par tās iespējamiem sliktiem scenārijiem. Iespējami izbaudi šodienā notiekošo.

• Nekritizē citus, tas tikai liecina par zemu pašvērtējumu, savas nepilnvērtības izjūtu. Skaudība liek tērēt pārāk daudz laika un uzmanības citiem, atņem cilvēkam iespēju saņemt pasaules daudzveidīgās dāvanas.

• Saglabā humora izjūtu arī ne tik priecīgos notikumos. Proti pasmieties par sevi. Šī prasme ir liela un noderīga māksla.

• Novērtē to, kas mums dots. Mēs aizmirstam, ka vienīgais, ko mēs varam darīt – ir būt pateicīgi savam ķermenim, ka tas dod mums iespēju izpausties šajā dzīvē. Lai veselā miesā būtu vesels gars, jārūpējas ar abiem un jātrenē ir abi. Vai esam gatavi zaudēt kaut ko no tā, kas mums ir? Redzi, dzirdi, spēju kustēties, spēju sajust ziedu smaržu? Spēju runāt? Atcerēties savu un savu mīļo vārdu?

Attiecības ar citiem

• Beidz satraukties par to, kā tevi uztver, pieņem citi, neizdabā citiem. Jebkura cita cilvēka doma par tevi ir tikai viņa prāta projekcija uz tevi. Lai citi cilvēki ir iedvesmas un motivācijas, bet ne skaudības rašanās un pašnovērtējuma samazināšanās avots.

• Galvenais – vai esi apmierināts ar sevi, savu dzīvi un izvēlēm. Grūti vai pat neiespējami būt pašam, ja visu laiku domā “Vai esmu pietiekami labs, lai ar mani draudzētos? Vai neesmu par resnu? utt.”

• Nemaini savu izturēšanos ar mērķi noslēpt savas patiesās domas vai kādam izpatikt. Ja tu mainīsies kāda viena cilvēka vai cilvēku grupas dēļ, kādiem citiem tas tāpat var nepatikt. No tāda apļa nav izejas. Nevar izdabāt visiem, vienīgais, ko var darīt – attīstīt savas stiprās puses.

• Protams, tas nenozīmē, ka nevajag rēķināties ne ar vienu viedokli. Tev patīkamu, labvēlīgi noskaņotu, pozitīvu cilvēku viedoklī, konstruktīvā kritikā der ieklausīties. Viņi tevi ciena un ir ieinteresēti tavas personības izaugsmē.


Individualitātes izkopšana

• Neīsteno svešus sapņus, idejas, kaut vai tie būtu tuvāko cilvēku sapņi. Dari, ko liek sirds un saki, ko jūti.

“Ar svešiem sapņiem gan ir tā – to ir vieglāk izdarīt, jo tev pateiks, kā darīt un būs vēl viena iespēja kādam vai kādiem izpatikt, izdabāt. Mēs zinām, ka bieži vien vecāki mēģina izdarīt tā, lai viņu pēcnācēji piepildītu viņu sapņus vai turpinātu viņu piepildīto. Un pats interesantākais ir tas, ka visi vienmēr zina, kas tev jādara,” komentē Agita.

Nedrīkst pieļaut situāciju, kad kļūsti Pienākuma iemiesojums. Mums ir tiesības īstenot savus sapņus un vēlmes un, ja ir iespēja, varam palīdzēt citiem, taču tas nav mūsu pienākums.

• Apzinies savas vajadzības. Bāzes vajadzības – drošība, pieņemšana no citu puses un atzinība.

• Paliec unikāls, attīsti savas stiprās puses, iedvesmojies no citiem, bet neatdarini viņus. Kāds talants ir dots ikvienam. Ja neizdodas kļūt par lidotāju, varbūt ir visas iespējas kļūt par lidmašīnu inženieri vai datorspēļu izgudrotāju.

• Nekaunies no savām emocijām, izrādi tās – to, kas satrauc, sadusmo, sasmīdina, apbēdina. Vaicā sev: “Kas man dzīvē ir galvenais?”, atzīsti “man ir tiesības atšķirties no citiem, teikt nē, just arī to, kas citiem var nepatikt. Emocijas ir “ko es jūtu?”, nevis “kas man būtu jājūt?” un nevis “ko parasti tādā situācijā cilvēki jūt?”

“Protams, nevar prasīt cilvēkam izrādīt emocijas, ja viņam nav mācīts tās izrādīt, bet ir mācīta savaldība, dusmu apslāpēšana utt. Mēs taču zinām, ka krievu valodas lamu vārdi nav lamu vārdi, bet ieviesušies vēsturiski kā glābēji. Tāpēc izlamāties var būt ļoti veselīgi un jo īpaši valodā, kurā cilvēks ikdienā nerunā. Arī emocionālā inteliģence ir viens no lauciņiem, kuros varētu mācīt bērnus no skolas sola,” tā Agita.

• Tomēr ņem vērā, ka būt pašam nenozīmē būt rupjam egoistam, nekaunīgam, vaļīgam, nerēķināties ar citiem, runāt visu, ko domā. Patība taču nav rupja. Jūs esat redzējuši rupju ziedu, zāles stiebriņu? Esamība ir maiga.

• Reizēm noderīgi ir ļauties straumei – ja ieguvums ir lielāks nekā neērtības. Kompromisi ir pieļaujami. Ja nepārtraukti nākas saskarties ar neizprotamiem šķēršļiem, varbūt ir jāmaina mērķis un virziens. Jāpalūkojas apkārt pēc iespējām, kas tiek piedāvātas.

• Jāciena arī citu izvēle, savējā nav jāuzspiež, jo katram ir savas vajadzības, mērķi un sapņi. Atzīt citu tiesības uz savu viedokli, uzvedību.

• “Sociālo lomu ar laiku nebūs. Kad tev prasīs, kas tu esi, tu neteiksi – triju bērnu mamma, sieva, latviete, vāciete, direktore, miljonāre, tu teiksi “es esmu” un ar to pietiks. Patiesībā tādu jautājumu neviens tev neuzdos,” uzskata Agita.


Vingrinājumi, kas palīdzēs labāk iepazīt sevi

• Uzraksti 10-15 nodarbes, kas tev patīk, iedvesmo, bet kurām būtu grūti iztikt. Piemēram: ēst saldējumu, lasīt žurnālu vai grāmatu, staigāt gar jūru, skaļi dziedāt. Padomā par to, cik daudz no tā, kas ir apkārt, tevi apmierina.

• Uzraksti 10 smaržas, kuras tev patīk. Piemēram, svaigi uzlietas kafijas smarža, puķuzirnīši, kanēlis, jauns žurnāls.

• Uzraksti 5 ķermeņa pozas, kuras izmanto visbiežāk. Piemēram, bieži vien sakrusto rokas uz krūtīm; sēdi pārmetusi vienu kāju pār otru; klausies, pieliecot galvu pa kreisi.

• Uzraksti 5 draugus vai paziņas, ar kuriem pavadot laiku, jūties vislabāk. Kā tu domā – kāpēc?

• Uzraksti pasaku par kādu dzīvnieku. Tekstā jābūt atbildēm uz šādiem jautājumiem: Kas ir šis dzīvnieks? Kur tas dzīvo un ar ko? Ko viņam patīk darīt? Ko viņam nepatīk darīt? Ko ēd? Vai viņam ir draugi? Vai viņam ir kādi ienaidnieki? Par ko viņš sapņo?

Pēc tam, kad teksts uzrakstīts, nomaini šī dzīvnieka vārdu ar “es”, “man”, “ar mani”, un izlasi stāstu. Galu galā pasaka būs par tevi. Lai ko mēs darītu, tajā vienmēr atspoguļojas mūsu personība. Parasti, kad cilvēks raksta līdzīgu stāstu, viņš ieliek varonī to pieredzi un sajūtas, ar kurām dzīvo pats.


Pacelt kastani

Ir personas, kurām ar savu “es” rodas būtiskas nesaskaņas un to rezultāts ir dzimuma maiņa vai vismaz vēlme to izdarīt. Vēl raksturīga bēgšana no sava “es”, izliekoties par ko citu. Jo negribas būt dabiskam, traucē apziņa, ka pašos dziļākajos pamatos “es” ne ar ko neizceļas vai ir par slinku izcelties. Vieglāk ir kopēt slavenības, nekā pašam pacensties par tādu kļūt liekot lietā savus talantus. Otrs, skumjākais ceļš ir aizmiršanās meklējumi alkoholā, narkotikās, jo izzinātais “es” nepavisam pašam nepatīk.

Tagad, kad modē ir teorijas par pārdzimšanu, tik ļoti gribas uzzināt, kas tad bijām iepriekšējā dzīvē. Un ceram, ka kas ievērojamāks, nekā šobrīd. Kādēļ? Lai būtu vēl viens iemesls nevis censties kļūt izcilam, bet pačinkstēt, ka šai dzīvē esam apdalīti. “Citi dzimuši laimes krekliņā, bet man…” Varbūt jāmēģina atbildēt uz mieru nedodošo jautājumu – ko es vēlos, pēc kā tiecos, ilgojos, par ko sapņoju. Visbiežāk tieši šie jautājumi arī dod atbildes par to, kas un kāds esmu.

Ir vēl kāds lielisks padomdevējs, kurā daudzi vairs diemžēl neprotam ieklausīties – intuīcija. Ja ienāk prātā doma, ka gribas ko uzzīmēt, tad tas ir jāpamēģina. Uz baltas lapas, ar zīmuli vai ogli. Vienkārši sev. Gribas pacelt kastani un ielikt kabatā? Tad dari to. Nav ko uztraukties, kā tas izskatīsies un ko domās citi. Viņi pat nepamanīs, bet jums kabatā būs kāds spīdīgs, brūns, īsts no dabas nācis dārgums, kam pieskarties brīžos, kad pārņem nedrošība vai šaubas. Uzdrīkstēties! Pats dīvainākais, ka darīt to, ko pašam gribas, iepatīkas arvien vairāk un vairāk. Kā treniņā – ar katru nākamo reizi padodas vieglāk.

Tādēļ droši metamies milzīgajā, aizraujošajā, mazliet mistiskajā, mazliet biedējošajā piedzīvojumā, kas saucas “Sevis izzināšana”, lai spētu būt dabiski, mierīgi un darītu to, kas padodas un patīk vislabāk. Lai būtu laimīgi. Būt laimīgai vienmēr var atrast laiku!

Avots: LA.LV